Aksiyon

PRINCE OF PERSIA

Prince of Persia, 1989’da Apple II üzerinde piyasaya sürüldü ve eleştirmenlerden büyük övgü aldı, ertesi yıl Japonya’da piyasaya sürüldüğünde ticari başarı elde etti. O dönemde çığır açan akıcı karakter animasyonları, oyun tasarımcısının kardeşinin dublörlük yaparken çekilen videolarına ve klasik filmlerden aksiyon sahnelerine dayanıyordu.

Arap Geceleri hikayelerinden esinlenen hikayede, kötü Büyük Vezir Jaffar tarafından hapsedilen isimsiz Prens’in macerası anlatılmaktadır. Prensin, zindandan kaçmak ve Jaffar tarafından lanetlenen ve onunla evlenmeye ya da ölmeye zorlanan Sultan’ın kızını kurtarmak için bir saati vardır.

Yan kaydırmalı bir aksiyon oyunu olan Prince of Persia’nın oynanışı, Jaffar’ın zindanlarında ve ardından kulesinde koşarak, tırmanarak ve tuzaklardan (ve Jaffar’ın muhafızlarından) kaçınarak gezinmeyi içerir. Oyun ilerledikçe, Prens’in önüne kendi ikizi olan ve Jaffar tarafından onu engellemek için ortaya çıkarılan bir doppelganger da çıkacaktır.

Günümüz standartlarına göre basit olsa da, hala çok oynanabilir bir oyundur ve oynanışı, Flashback gibi gelecekteki birçok sinematik aksiyon platform oyununa ilham vermiştir. 1993’te Prince of Persia 2: The Shadow of the Flame adlı bir devam oyunu piyasaya sürülmüş ve bu başarılı oyun serisi devam etmiştir.

İndir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir